Samfund
Danmarks inflation faldt i november

For første gang i år falder inflationen i Danmark. Det viser nye tal fra Danmarks statistik. I november steg inflationen med 8,9 procent i forhold til samme måned sidste år. Det er betydeligt lavere end det tilsvarende tal for oktober, hvor årsstigningen var 10,1 procent.
”Det er første gang siden december 2021, at årsstigningen er lavere end forrige måneds årsstigning, hvilket især skyldes lavere priser på gas, elektricitet, benzin og diesel i forhold til forrige måned”, skriver Danmarks statistik.
Kerneinflationen, inflationen eksklusive energi og fødevarer, i Danmark viste også tegn på afmatning i november. I november steg kerneinflationen med 6 procent i forhold til samme måned sidste år, hvilket er et lille fald i forhold til oktober, hvor kerneinflationen var på 6,2 procent. (News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Erhverv11 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark9 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Kultur11 måneder ago
Historiefestival i Uppåkra byder på kunsthåndværk, krigsshow og børneteater