Øresund
Danmarksrejsende skal kunne teste sig ved grænsen – men uklart om det gælder for svenskere

Danmark planlægger at etablere teststationer ved grænsen, hvor rejsende med for eksempel bil eller færge vil være i stand til at teste sig for coronavirussen. Det er stadig usikkert, om rejsende fra grænseregionerne Skåne, Blekinge og Halland vil kunne bruge disse teststationer til at få grønt lys til at komme ind i Danmark. For beboerne i de tre svenske grænseregioner tilbyder sundhedsvæsenet ikke test til personer, der ikke viser symptomer på en coronainfektion, hvilket kan gøre det vanskeliggøre en rejse til Danmark.
De, der bor i grænseregionerne Skåne, Blekinge og Halland, får adgang til Danmark, selv om infektionsraten i deres boligregion er høj – hvis de har taget en covid-19-test der viser at de er raske mindst 72 timer før turen. Ifølge Udenrigsministeriets pressemeddelelse fra forrige uge skal mulighederne for at tage en coronatest udvides i Danmark, så rejsende med en bil kan tage en covid-19-test ved grænseovergangene. Ved nogle grænseovergange skal der være permanente teststationer, på andre mere midlertidige afhængigt af, hvordan rejseriet udvikler sig. Ifølge pressemeddelelsen skal der også opsættes mobile løsninger, for eksempel hvor færger ankommer til Danmark. Men det er stadig uklart, hvordan dette vil fungere i praksis, og hvilke nationaliteter der er dækket.
I Københavns Lufthavn er der allerede en teststation for både afgang og indrejse, som blev oprettet 15. juni af Region Hovedstaden. Der kan både danskere og andre nationaliteter tage en covid-19-test, og svarene forventes ifølge en pressemeddelelse inden for en til to dage. Også i Sverige begynder det at blive muligt for beboere at teste sig selv for en vedvarende covid-19-infektion. Til dato har Region Halland åbnet for almen testning, men kun for personer med symptomer, og Region Skåne planlægger at åbne for en lignende testning i slutningen af juni-juli, mens Region Blekinge endnu ikke har truffet en beslutning. Ifølge Region Halland tager det maksimalt to dage at få et svar på testen, hvilket så giver en dag til at kunne rejse ind i Danmark. Ifølge Carl-Johan Sonesson (M), Region Skånes regionrådsformand i Region Skåne, er det usikkert om Region Skåne kommer til at kunne tilbyde en almen test til skåningerne eller om det kun bliver til personer med symptomer.
Eftersom de tests som tilbydes via apoteker og private virksomheder normalt påviser antikroppe mod covid-19 og ikke en pågående infektion er de sandsynligvis ikke gyldige ved grænsen. Private Min Doktor tilbyder smittetests men kun til personer med symptomer på corona. En endelig besked om hvilke tests som vil kunne godkendes for indrejse i Danmark, har News Øresund dog ikke kunnet få fra det danske politi.
(News Øresund – Anna Palmehag)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Erhverv12 måneder ago
Novo Nordisk udvider initiativ til støtte for life science-startups – forskerpark i Lund rekrutterer virksomheder fra Skåne
-
Politik12 måneder ago
Skjult kamera afslører, at Sverigedemokraterna nedgør andre partier anonymt