Norden
Dansk 1400-talsskib bjerges i Blekinge
Gribshunden, et dansk kongeskib, bjerges i øjeblikket i Blekinge efter 524 år på havbunden. Skibet er et internationalt anliggende, og forskerne håber at være i stand til at finde spor om liv og skibsbygningskunst i 1400-årene.
I tre uger vil forskere fra blandt andet Sverige, Danmark, USA, Storbritannien og Italien bjerge Gribshunden. Derudover er et amerikansk filmteam ifølge Lunds Universitet på plads for at dokumentere undersøgelserne. Skibet blev opdaget i 1970’erne, men det var først i 2000’erne, at man indså skibets alder og betydning. Man har allerede fundet kanonkugler og dele af rustninger ved vraget, og da Østersøen ikke bebos af skibsorme, der kan ødelægge fund, er der store forhåbninger om, at selve skibet vil blive godt bevaret.
Gribshunden stammer fra en periode i verdenshistorien, hvor der blev foretaget flere større opdagelser, og kan give ledetråde om datidens skibsteknologi. Skibet har samme alder som de skibe Christopher Columbus sejlede med, da han opdagede Amerika, og som Vasco da Gama rejste til Indien med.
– Dette er en utrolig vigtigt fund. Et forbløffende velbevaret eksemplar, der forbinder det middelalderlige skibsteknologi med den, der begyndte at blive brugt i 1300- og 1400-tallet, siger Jon Adams, verdensledende forsker indenfor middelalderskibe, til DN. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
