Danmark
Dansk Folkeparti går med i EU-partigruppe som Sverigedemokraterna har afvist

Sverigedemokraterna har afvist at deltage i den nye nationalistiske og EU-kritiske gruppe i EU-parlamentet. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Marine Le Pens Rassemblement National, det finske parti Perussuomalaiset, De Sande Finner, og tyske Alternative für Deutschland er nogle af partierne som Dansk Folkeparti kommer at møde i den italienske indenrikesminister Matteo Salvinis nye nationalistiske og EU-kritiske gruppe i EU-parlamentet, skriver Berlingske. Sverigedemokraterna har derimod afvist at deltage i gruppen, eftersom de ikke vil sidestilles med partier som der støtter Rusland. Det rapporterer Dagens Nyheter.
Det är Nationell samlings positiva inställning till Ryssland som fått Sverigedemokraterna att backa, samt att de känner sig nöjda med att vara med i den konservativa, EU-kritiska grupp de befinner sig i.
– Jag tror det handlar om att svenskarna vill ha något att skylla på. Vi är också bekymrade över ryssarnas beteende, men kan mycket väl se oss själva i den här gruppen, precis som finländarna som har starka känslor i förhållande till Ryssland, säger Dansk Folkepartis EU-parlamentariker Anders Vistisen till Berlingske.
Enligt Matteo Salvini satsar gruppen på att bli den största i EU-parlamentet och målet är att minska EU:s inflytande. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
