Forskning
Dansk forsker blandt Nobelprismodtagere i kemi
Den danske forsker Morten Meldal tildeles sammen med amerikanerne Barry Sharpless og Carolyn Bertozzi årets Nobelpris i kemi.
Prisen tildeles for »udviklingen af klikkemi og bioortogonal kemi«, oplyser Nobelkomitéen på et pressemøde på Det Kongelige Svenske Videnskabsakademi i Stockholm skriver Ritzau.
Morten Meldal, professor ved Kemisk Institut på Københavns Universitet har modtaget Nobelprisen i kemi for sit banebrydende arbejde med såkaldt klik-kemi. Han er den første dansker i 25 år der modtager Nobelprisen. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Sverige12 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige

