Kultur
Dansk-svensk trompetkonkurrence aflyst – manglende finansiering
I efteråret skulle der for første gang afholdes en ny international talentkonkurrence for trompetister, opkaldt efter den internationalt anerkendte svenske trompetist Håkan Hardenberger. Bag planerne stod Malmö Live, Malmö Symfoniorkester, DR Koncerthuset og DR Symfoniorkester, og konkurrencen blev lanceret i forbindelse med Håkan Hardenbergers 60-års fødselsdag i 2021. Men Malmö Live og Danmarks Radio har ikke kunnet få finansieringen til at hænge sammen, og udskyder nu konkurrencen på ubestemt tid, oplyser Sveriges Radio P4 Malmöhus. Ifølge Simon Törnqvist, fungerende direktør for Malmö Live, håber man at kunne genoptage planerne på et tidspunkt i fremtiden (News Øresund).
-
Energi11 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
-
Sverige6 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel

