Danmark
Danske life science-giganter får godkendt nye produkter i USA
Det danske biotek- og vaccineselskab Bavarian Nordic har for første gang fået godkendt et produkt i USA.
Det kom frem, da selskabet udsendte en fondsbørsmeddelelse i tirsdags på baggrund af godkendelsen af en koppevaccine fra de amerikanske lægemiddelsmyndigheder (FDA).
– FDA-godkendelsen af Jynneos er en enorm milepæl både for vores virksomhed og det amerikanske sundhedsministerium, siger Paul Chaplin, adm. direktør for Bavarian Nordic, i fondsbørsmeddelelsen.
Vaccinen, der allerede er godkendt i Europa og Canada, vil primært anvendes som rutinevaccination til amerikanske militærfolk og sundhedspersonale, ifølge MedWatch.
I sidste uge fik det danske medicinalfirma Novo Nordisk også godkendt en ny diabetespille af den amerikanske lægemiddelsmyndighed (FDA), hvilket på sigt regnes med at indbringe et tocifret milliardbeløb for selskabet, som i 2018 havde et overskud på 38,6 mia. kr. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
