Øresund
Den 1. juni starter trafikken med cykel mellem Dragør og Limhamn


M/S Elephanten heder den ombyggede fiskekutter som skal fungere som cykelfærge mellem Limhamn og Dragør sommeren over. På torsdag, den 1. Juni, går premiereturen over Øresund fra Dragør til Limhamn. Foto: Cykelfærgen
Til slut var alle tilladelser på plads. Torsdag den 1. juni klokken ni, indledes trafikken med den lille cykelfærge M/S Elephanten mellem Dragør og Limhamn. Lørdag den 3. juni indvies den nye færgelinje officielt på kajen i Dragør.
Den forrige færgerute mellem Limhamn og Dragør nedlages i 1999 inden Øresundsbron blev indviet, efter at have trafikeret strækningen i fire årtier. Nu genoptages trafikken med den ombyggede fiskekutter M/S Elephanten. Der er planer om tre afgange i hver retning fra juni til august. Turen beregnes at tage en time.
Det 18 meter lange fartøj rummer 36 passagerer og samme antal cykler, og har en fortid hos Forsvarsministeriet hvor M/S Elephanten mellem 1963 og 2011 sejlede mellem Bornholm og Christians Ø.
I starten af mares i år fik Cykelfærgens ejer, Rikke Stoltz, Dragør Rotary Klubs erhvervspris på 10.000 kroner for sin satsning på at starte en nytænkende lille færgelinje mellem Dragør og Limhamn. Alle troede at det var slut med at genopleve færgeromantikken mellem byerne. Da viste det sig at tilladelserne til færgetrafikken ikke var givet, fordi ansøgningen var indsendt for sent. Men ti dage for premiereturen var alt klart og nu bliver der trafikstart torsdag den 1. juni. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet