Erhverv
Den Malmø-baserede it-virksomhed Addpro opkøber endnu en dansk virksomhed
Sidste efterår købte den Malmø-baserede it-virksomhed Addpro den danske it-virksomhed 4Dimensions, som siden har skiftet navn til Addpro Danmark. Nu overtager selskabet også it-konsulentvirksomheden Systemcenter A/S, som har ca. 40 medarbejdere og hovedkontor i Jylland. Etableringen på den danske side har været en succes, siger Addpros administrerende direktør Nicklas Persson i en pressemeddelelse.
– Addpro i Danmark udvikler sig meget hurtigt. På mindre end seks måneder er vi gået fra 0 til over 100 medarbejdere på det danske marked og til en omsætning på omkring 250 millioner kroner med god lønsomhed, siger han. Virksomheden siger, at den har planer om at ekspandere yderligere i Danmark og resten af Norden. Addpro sælger cloud-tjenester, it-sikkerhedsløsninger og arbejder med applikationsudvikling med fokus på mellemstore og store virksomheder. (News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
