Ejendomme
Den nye direktør for Nordea advarer om svensk boligboble


Det svenske folketing, Riksdagen, forventes snart at godkende en ny lovgivning, der vil gøre det muligt for det svenske finanstilsyn, Finansinspektionen, at indføre krav om afdrag på boliglån. Foto: News Øresund – Jenny Andersson
De svenske husholdningers lån stiger fortsat hurtigere viser nye tal fra Statistiska Centralbyrån. Især stiger boliglånene, hvor værdien af det samlede udlån i december er 8,4 procent højere end december i fjor. Nordeas nyudnævnte administrerende direktør, Casper von Koskull, siger han er bekymret.
– Jo længere dette fortsætter, hvis priserne stiger og husholdningerne øger deres gæld, har du hele definitionen på en boligboble, siger han til det svenske TT.
Nu opfordrer han til handling, herunder opførelsen af flere boliger.
– I sidste ende stiger boligpriserne, fordi der er mangel på boliger og der findes en efterspørgsel. Det er klart, at det er fundamentet, siger Casper von Koskull til TT.
Det svenske folketing, Riksdagen, forventes snart at godkende en ny lovgivning, der vil gøre det muligt for det svenske finanstilsyn, Finansinspektionen, at indføre krav om afdrag på boliglån. Samtidig har regeringen indledt en blokoverskridende dialog om blandt andet at reducere rentefradrag på boliglån. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet