Ejendomme
Den nye direktør for Nordea advarer om svensk boligboble

Det svenske folketing, Riksdagen, forventes snart at godkende en ny lovgivning, der vil gøre det muligt for det svenske finanstilsyn, Finansinspektionen, at indføre krav om afdrag på boliglån. Foto: News Øresund – Jenny Andersson
De svenske husholdningers lån stiger fortsat hurtigere viser nye tal fra Statistiska Centralbyrån. Især stiger boliglånene, hvor værdien af det samlede udlån i december er 8,4 procent højere end december i fjor. Nordeas nyudnævnte administrerende direktør, Casper von Koskull, siger han er bekymret.
– Jo længere dette fortsætter, hvis priserne stiger og husholdningerne øger deres gæld, har du hele definitionen på en boligboble, siger han til det svenske TT.
Nu opfordrer han til handling, herunder opførelsen af flere boliger.
– I sidste ende stiger boligpriserne, fordi der er mangel på boliger og der findes en efterspørgsel. Det er klart, at det er fundamentet, siger Casper von Koskull til TT.
Det svenske folketing, Riksdagen, forventes snart at godkende en ny lovgivning, der vil gøre det muligt for det svenske finanstilsyn, Finansinspektionen, at indføre krav om afdrag på boliglån. Samtidig har regeringen indledt en blokoverskridende dialog om blandt andet at reducere rentefradrag på boliglån. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
