Ejendomme
Den nye direktør for Nordea advarer om svensk boligboble

Det svenske folketing, Riksdagen, forventes snart at godkende en ny lovgivning, der vil gøre det muligt for det svenske finanstilsyn, Finansinspektionen, at indføre krav om afdrag på boliglån. Foto: News Øresund – Jenny Andersson
De svenske husholdningers lån stiger fortsat hurtigere viser nye tal fra Statistiska Centralbyrån. Især stiger boliglånene, hvor værdien af det samlede udlån i december er 8,4 procent højere end december i fjor. Nordeas nyudnævnte administrerende direktør, Casper von Koskull, siger han er bekymret.
– Jo længere dette fortsætter, hvis priserne stiger og husholdningerne øger deres gæld, har du hele definitionen på en boligboble, siger han til det svenske TT.
Nu opfordrer han til handling, herunder opførelsen af flere boliger.
– I sidste ende stiger boligpriserne, fordi der er mangel på boliger og der findes en efterspørgsel. Det er klart, at det er fundamentet, siger Casper von Koskull til TT.
Det svenske folketing, Riksdagen, forventes snart at godkende en ny lovgivning, der vil gøre det muligt for det svenske finanstilsyn, Finansinspektionen, at indføre krav om afdrag på boliglån. Samtidig har regeringen indledt en blokoverskridende dialog om blandt andet at reducere rentefradrag på boliglån. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
