Bæredygtighed
Den svenske regering satser på havvindkraft
Den svenske regering vil satse på havvindkraft og har taget beslutning om havplaner, der vil gøre det muligt at fremskynde udbygningen af havbaseret vindkraft med en kapacitet på 20-30 TWh, fremgår det af en pressemeddelelse. Samtidig har regeringen givet Energimyndigheten til opgave at identificere mulige områder til produktion af yderligere 90 TWh elproduktion til havs. Klimaomstillingen og ekspansionen af industrier, der kan producere batterier til elektrificering af køretøjer, forventes at føre til en kraftig stigning i elforbruget i de kommende år. Desuden er regeringen ved at udarbejde et lovforslag for at forenkle tilladelsesprocessen for opførelse af havvindkraft, oplyser SVT. (News Øresund)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked12 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
