Sverige
Den svenske Riksdag stemte ja til en forsvarsaftale, der giver USA adgang til 17 svenske militærbaser
Seks ud af otte partier i den svenske Riksdag stemte i denne uge for den nye militære aftale med USA, en såkaldt defense cooperation agreement. (DCA-aftale). Vänsterpartiet og Miljöpartiet havde forbehold og var blandt andet kritiske over for, at traktaten, i modsætning til den Danmark og Norge fik, mangler formuleringer om atomvåben.
Aftalen giver USA adgang til 17 svenske militærbaser, herunder i Revingehed og Ravlunda i Skåne samt i Visby på Gotland. Her kan USA opføre sine egne bygninger, opbevare militært udstyr og have personale på stedet. Ifølge aftalen har de amerikanske styrker i Sverige lov til at oprette deres egne salgssteder, messer og centre for sociale aktiviteter på udpegede steder. De amerikanske styrker skal være underlagt amerikansk lov, men Sverige kan “tage retten til at dømme amerikansk personel tilbage, hvis det skønnes at være af særlig betydning for Sverige.”
(News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
