Danmark
Det sker før, efter samt den 8. marts i Sverige og Danmark

En række organisationer i både Sverige og Danmark fejrer henholdsvis Internationella Kvinnodagen og Kvindernes Internationale Kampdag, der falder den 8. marts.
Danmark:
I år er det 150 år siden, at kvinder fik lov til at begynde at studere på danske universiteter, så fredag den 7. marts tyvstarter Københavns Universitet og Syddansk Universitet fejringen med en række seminarer om feminisme og om kvinder, som har markeret sig gennem historien, skriver Altinget. De har også indbudt en række medlemmer af Folketinget.
På selve dagen inviterer Kvindehuset til kampdag, Akademikertårnet til paneldebat om ligestilling og balance mellem familie- og arbejdsliv, mens Glyptoteket har en særudstilling, der skal “belyse kvinden som motiv samt det mandlige blik på kvindekroppen”.
Arbejdermuseet og Fagbevægelsens Hovedorganisation afholder en hel dag “i kvindernes tegn” med debatter, foredrag og koncerter.
Det er ikke kun i den danske hovedstad, at dagen fejres. I Aarhus afholder Gender Museum Denmark et seminar med fokus på “køn og klima“. Kvindehuset i Aarhus afholder sammen med Søstre mod Vold og Kontrol en debat om “negativ social kontrol”, hvor også byens borgmester Anders Winnerskjold (S) deltager.
Fagbevægelsens Hovedorganisation på Fyn arrangerer sammen med Arbejdernes Oplysningsforbund en debat i Odense med fokus på ligestillingspolitik. Borgmesterkandidaterne Anstina Krogh og Suzette Frovin vil deltage.
Sverige:
I Stockholm arrangerer Sveriges Kvinnoorganisationer en manifestation på Sergels Torg for at gøre opmærksom på “kvinders rettigheder i Sverige og i verden”.
Den 10. marts vil kampagnen “Women in Red“, som organisationerne 1,6 miljoner- och 2,6 miljonerklubben står bag, sætte i gang med foredrag og stipendieuddeling på Oscarsteatern i Stockholm. “Hjärtat och hjärnan” er i fokus for de to non-profit organisationer, der blev dannet for at sætte fokus på kvinders sundhedsproblemer og “forbedre ligestillingen mellem kønnene i sundhedsvæsenet”.
I Botkyrka inviterer organisationerne Varken Hora eller Kuvad och Verdandi til foredrag d. 12. marts om kvinders rettigheder, magt over deres liv samt økonomisk uafhængighed. Blandt deltagerne er Amineh Kakabaveh, tidligere medlem af Riksdagen.
I Skåne arrangerer Fredrika Bremer-förbundet en eftermiddag med foredrag og diskussioner i Landskrona.
Vänsterpartiet i Malmø arrangerer workshops, demonstrationer og filmvisninger under sloganet “Varje kvinna har rätt till liv”.
Länsstyrelsen Skåne arrangerer den årlige konference “Ett jämlikt Skåne”, som i år afholdes den 7. marts og handler om socioøkonomi og køn.
(News Øresund)
-
Infrastruktur12 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Øresund12 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Svenskerne arbejder længere – den reelle pensionsalder er steget til 66 år
-
Forskning12 måneder ago
Nordisk rapport: Ingen klar sammenhæng mellem valutapolitik og vækstudsving
-
Miljø12 måneder ago
Naturvårdsverket, den svenske forvaltningsmyndighed inden for miljøområdet: Sverige vil ikke nå hverken nationale klimamål eller EU-mål med de nuværende politiske beslutninger
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad