Erhverv
Det svensk-kinesiske elbilfirma Polestar er noteret på New York Stock Exchange
Volvo Cars og kinesiske Geely vil børsnotere elbilproducenten Polestar på Nasdaq i New York via SPAC-selskabet Gores Guggenheim. Det fremgår af en pressemeddelelse. Volvo Cars blev grundlagt i 1927 og har siden 2010 været ejet af kinesiske Zhejiang Geely Holding. Polestar ventes at få en samlet værdiansættelse på 20 milliarder dollar i forbindelse med børsnoteringen. Volvo Cars vil yderligere investere omkring 600 millioner dollars i Polestar, hvilket giver virksomheden en ejerandel på næsten 50 procent. Diskussioner er også i gang omkring en børsnotering af Volvo Cars. Polestar har hovedkontor ved siden af Volvo Cars i Göteborg, og virksomhedens to elbiler fremstilles i Kina. Den nye Polestar 3-model vil blive fremstillet på Volvo Cars’ anlægning i Ridgeville, South Carolina i USA. (News Øresund)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
