Øresund
Dobbelt så mange afvises ved grænsekontrollerne

Mellem 87 og 91 procent af de rejsende, som ankommer med Øresundstoget til Hyllie bliver kontrolleret. Foto: News Øresund
Siden grænsekontrollerne i Skåne blev skærpet i september, er antallet af personer som bliver afvist ved grænsen mere end fordoblet. Antallet af afviste personer er steget fra i gennemsnit 75 personer pr. uge frem til september, til ca. 170 personer pr. uge siden da. Det rapporterer Sveriges Radios Ekoredaktion.
I perioden 1. september til den 6. december blev 2.081 personer afvist ved de skånske grænsekontroller og hidtil i år, er 4.665 personer blevet sendt tilbage til Danmark, oplyser Sveriges Radio.
I september startede godt 100 nyansatte og nyuddannede civilansatte paskontrollanter arbejdet ved de skånske grænsekontrolpunkter. Det gjorde det muligt at øge antallet af kontrollerede rejsende til mellem 87 og 91 procent, ved de tre store grænsekontrolpunkter ved togstationen i Hyllie, Øresundsbrons betalingsstation ved Lernacken samt ved færgelejet i Helsingborg. De civilansatte paskontrollanter ledes af politiet under arbejdet. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
