Danmark
DR2 og SVT sender dansk-svensk flygtningedebat i aften


SVT’s Kristina Hedberg og DR’s Clement Kjersgaard er værter for en unik dansk-svensk tv-sending med en debat om flygtningekrisen. Foto: SVT/DR
Med emnet ”hvem har håndteret flygtningekrisen bedst” sender Sveriges Television og Danmarks Radio DR2 en fælles debat om flygtningekrisen torsdag aften.
I et studie i København arrangerer SVT Debatt og DR’s Debatten en fælles flygtningedebat. TV-værterne Kristina Hedberg fra SVT og Clement Kjerssgaard fra DR skal lede en tværnational debat med politikere og meningsdannere.
Ifølge begge tv-kanaler skal debatten handle om hvordan flygtningesituationen bør håndteres og hvorfor de to lande ser så forskelligt på de mennesker, som i dag søger til Europa. På Facebook skriver DR Debatten tydeligt, at det skal handle om ”hvem der har håndteret flygtningekrisen bedst” DR2 sender Debatten kl. 20.00 i aften mens SVT1 sender den kl. 22.00. (News Øresund)
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark12 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Samfund12 måneder ago
København ikke længere blandt verdens 10 dyreste byer at bo og arbejde i
-
Erhverv12 måneder ago
Microsoft investerer 34 milliarder i Sverige inden for cloud-tjenester, AI og et boost af AI-kompetencer
-
Danmark12 måneder ago
København skaber et verdensledende innovationsdistrikt med fokus på life science og kvanteteknologi
-
Ejendomme8 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Danmark12 måneder ago
Endnu en dansk færgerute bliver svenskejet – Gotlandsbolaget køber ruten København-Oslo af DFDS
-
Øresund12 måneder ago
Sverige fejrer på fredag midsommeraften – som svarer til Skt. Hans Aften