Erhverv
E.ON, H&M group, Scania og Siemens går sammen om at fremme fossilfrie tunge transporter

Scania, H&M, Siemens og E.ON har i denne uge annonceret af de går sammen i en koalition, som skal fremskynde at gøre tunge transporter fossilfri inden 2050. Foto: E.ON
Fire storfirmaer har i denne uge annonceret af de går sammen i en koalition, som skal fremskynde at gøre tunge transporter fossilfri inden 2050, og dermed leve op til målet herfor i FN’s Parisaftale.
Koalitionen mellem E.ON, H&M group, Scania og Siemens blev annonceret onsdag, og tager udgangspunkt i en rapport fra Scania, om hvordan kommercielle tunge transporter kan blive fossilfrie til 20150. To af konklusionerne i rapporten er, at det er muligt, og desuden økonomisk givende, at nå målet indenfor tidrammen defineret i Parisaftalen, ikke mindst gennem samarbejde mellem erhvervsliv og politik, for at skabe en gensidig udvikling af transportsektoren. De fire virksomheder går derfor sammen, og byder flere partnere velkomne, så der kan skrues op for udviklingen gennem at identificere innovationsmuligheder og partnerskaber indenfor medlemmernes virksomheder og deres netværk, der har potentiale for at give store effekt. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
