Øresund
Et år siden første konstaterede coronatilfælde i Øresundsregionen
For lidt over et år siden, den 27. februar 2020, blev det første coronatilfælde konstateret på Sjælland, og den 2. marts kom det første i Skåne. Siden da har hverdagen for beboerne i Øresundsregionen – såvel som store dele af verden – ændret sig radikalt. Det er også blevet meget sværere at bevæge sig mellem Danmark og Sverige.
Nogle vigtige datoer ved Øresundsgrænsen i det forløbne år har været:
27. februar: Det første coronatilfælde på Sjælland og samtidig i Danmark.
2. marts: Det første coronatilfælde i Skåne.
14. marts: Danmark lukkede grænsen mod Sverige, med undtagelse for blandt andre grænsependlere.
27. juni: Danmark indførte en model som åbnede grænsen for beboere i regioner med mindre smittspredning, med færre krav, hvis det gjaldt beboere fra Skåne, Blekinge og Halland.
11. juli: Smittespredningen i Skåne var så lav at Danmark åbnede grænsen for beboere i regionen.
1. august: Danmark åbnede grænsen for indrejsende fra hele Sverige.
3. september: Danmark fjernede den permanente grænsekontrol mod Sverige og gik tilbage til stikprøvekontroller.
10 oktober: Danmark lukkede igen grænsen mod Sverige, men med undtagelser for blandt andet arbejspendlere og beboere i regioner med mindre smittespredning.
24. oktober: Smittespredningen i Skåne oversteg det godkendte niveau og grænsen blev derfor lukket, med undtagelse for blandt andre grænsependlere.
22. december: Sverige lukkede grænsen mod Danmark, med undtagelse for grænsependlere
24. december: Sverige åbnede grænsen for blandt andet transitrejser til Bornholm og personer med gyldige årsager ift. familie.
9. januar: Danmark indførte krav om negativ covid-19-test for de udenlandske medborgere som tillades at rejse ind i landet.
6. februar: Sverige indførte krav på negativ covid-19-test for de udenlandske medborgere som tillades at rejse ind i landet.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
