Arbejdsmarked
Et ud af ti firmaer rammes negativt af grænse- og ID-kontrollerne

Ni procent af 322 adspurgte firmaer i Øresundsregionen oplever at grænse- og ID-kontrollerne har påvirket dem negativt. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Ni procent af 322 adspurgte firmaer i Øresundsregionen oplever at grænse- og ID-kontrollerne har påvirket dem negativt. Af de virksomheder som enten har kunder eller ansatte på den anden side af Sundet, påvirkes 15 procent negativt. Det viser en undersøgelse lavet af Dansk Erhverv samt Sydsvenska Industri- och Handelskammaren.
Størst påvirkning har grænse- og ID-kontrollerne mellem Danmark og Sverige haft på firmaernes generelle fokus på mulighederne inden for salg og samarbejde i det andet land. Elve procent svarer at deres fokus på det er faldet, hvorimod 68 procent ikke har mærket nogen effekt.
Grænse- og ID-kontrollerne har også minsket interessen for at investere på den anden side af Sundet, oplyser ni procent af de svarende, og en lige stor andel oplever at det er blevet sværere at få nye kunder eller øge salget i det andet land.
Otta procent mener at kontrollerne har gjort det sværere at rekruttere personale som bor på den anden side af Øresund, hvorimod 29 procent mener at situationen er uforandret. 63 procent svarer at det ved de ikke.
Undersøgelsen viser en forskel mellem den danske og svenske side af Sundet. De skånske firmaer oplever negative effekter i højre grad end de danske fra Region Hovedstaden og Region Sjælland.
194 danske og 128 firmaer svarede på undersøgelsen, som blev gennemført i december 2016.
(News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
