Danmark
EU-støtte til nye overhalingsspor ved Kalvebod, der øger muligheden for tung militær transport over Øresundsbroen
Muligheden for at transportere tunge militærkøretøjer over Øresundsbroen forbedres ved, at EU yder op til 319 mio. kr. i støtte til to overhalingsspor til den jernbane, som skal bygges ved Kalvebod, der ligger mellem København Syd Station og Ørestad. Det skriver det statsejede Sund & Bælt i en pressemeddelelse.
Støtten er bevilliget under EU’s infrastrukturprogram Connecting Europe Facilitye (CEF), som har til formål at støtte investeringer i civil og militær infrastruktur. CEF har tidligere bevilget 26 millioner kroner til en forundersøgelse af projektet.
“Investeringerne i Øresundslinjen sikrer, at der ikke vil være kapacitetsudfordringer eller flaskehalse på den danske del af Øresundslinjen, heller ikke efter Femern-forbindelsen åbner. Det er positivt, at EU støtter med så stort et beløb, fordi kapaciteten omkring Øresund bliver stadig vigtigere. Både for passagerer og gods, men også for muligheden for at transportere militære køretøjer på tværs af landegrænser”, siger transportminister Thomas Danielsen i en kommentar.
(News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
