Infrastruktur
Femern-projektet: Dronning Margrethe II’s bro over Storstrømmen åbnede tirsdag
Den er fire kilometer lang, har kostet 4,7 milliarder DKK at bygge og er en del af trafikløsningen mellem København og den kommende Femern Bælt-tunnel. Tirsdag åbnede Dronning Margrethe II’s bro og erstattede den tidligere Storstrømsbroen, som forbinder Sjælland og Falster via Masnedø.
Dronning Margrethe II’s Bro er Danmarks tredjestørste bro efter Øresundsbroen og Storebæltsbroen. Tirsdag åbnede den for biler, cyklister og fodgængere. Næste år åbnes den også for jernbanetrafik, hvor den vil danne et vigtigt bindeled på jernbaneruten mellem København og den kommende Femern Bælt-tunnel.
I weekenden den 6. til den 7. juni vil Dronning Margrethe II’s bro blive officielt indviet, dels med et motionsløb og dels med at dronning Margrethe skal køre den allersidste tur over den gamle Storstrømsbroen, før den rives ned.
(News Øresund)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
