Forskning
Finansieringen af ESS klar – Tyskland betaler 1,8 milliarder

Byggeriet af forskningsanlægget ESS i Lund med datacenter i København kan begynde. Tyskland er gået med til at betale 1,8 milliarder svenske kroner af byggeomkostningerne, og dermed er 97,5 procent af finansieringen klar. Det meddeler Sveriges uddannelsesminister Jan Björklund fredag ved en pressekonference i Visby.
– Jeg har nogle gange været ganske pessimistisk, og det har været på grund af finanskrisen. Vi har forhandlet hårdt og længe og ikke gives os, og nu er vi fremme, sagde Jan Björklund i forbindelse med pressekonferencen. ESS vil blive verdens største neutronforskningsanlæg, når det står klart. Jan Björklund sammenligner betydningen af European Spallation Source, ESS, med beslutningen om at bygge Øresundsbroen.
Den seneste tid har Danmarks chefforhandler Bo Smith været meget optimistisk om ESS-forhandlingerne og til News Øresund oplyste han allerede for en uge siden, at han troede på en afslutning inden ferien. Sådan blev det.
Et tegn på optimismen var at jordarbejdet til ESS-byggeriet blev begyndt allerede i midten af juni. Målet er, at ESS skal indvies 2019, og det officielle spadestik ventes at ske efter det svenske valg den 14. september. (News Øresund).
Fakta: 97,5 procent af ESS-finansieringen klar
At bygge neutronforskningsanlægget European Spallation Souce (ESS) i Lund med datacenter i København beregnes koste de europæiske skatteydere 1,84 milliarder euro. Sverige har lovet at betale 35 procent og Danmark 12,5 procent af omkostningerne. Hidtil har 13 af de 17 værts- og partnerlande lovet penge eller byggehjælp.
De 17 partnerlande bag ESS: Sverige (værtsland), Danmark (værtsland), Estland, Frankrig, Island, Italien, Letland, Litauen, Nederlandene, Norge, Polen, Spanien, Schweiz, Storbritannien, Tjekkiet, Tyskland og Ungarn.
Hidtil lovet finansiering:
Sverige: 35 procent
Danmark: 12,5 procent
Tyskland: 11 procent
Storbritannien: 10 procent
Frankrik: 8 procent
Italien: 6 procent
Spanien: 5 procent
Schweiz: 3,5 procent
Norge: 2,5 procent
Polen: 2 procent
Ungarn: 1,5 procent
Tjekkiet: 0,3 procent
Estland: 0,25 procent
Mangler: 2,5 procent af finansieringen diskuteres netop nu med Nederlandene, Letland og Litauen. Også Island mangler.
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Politik12 måneder ago
Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M), foreslået som ny EU-kommissær
-
Erhverv10 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark9 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt