Ejendomme
Flere flyttelæs går fra Danmark til Skåne

I løbet af årets første tre kvartaler flyttede 1.070 personer fra Region Hovedstaden og Region Sjælland til Skåne. Det er 20,6 procent flere end i samme periode i 2015, hvor flytteaktiviteten over Øresund var rekordlav ifølge statistik fra Ørestat. Foto: News Øresund – Thea Wiborg)
Antallet af flytninger fra den danske til den svenske side af Øresund stiger igen efter at have været rekordlavt i 2014 og 2015. I årets tre første kvartaler har cirka 20 procent flere personer flyttet fra Region Hovedstaden og Region Sjælland til Skåne sammenlignet med samme periode i 2015. Flytningen i den anden retning er stadig større, men falder med 8 procent og er nede på samme niveau som i 2007. Det viser statistik fra Ørestat.
I løbet af årets første tre kvartaler flyttede 1.070 personer fra Region Hovedstaden og Region Sjælland til Skåne. Det er 20,6 procent flere end i samme periode i 2015, hvor flytteaktiviteten over Øresund var rekordlav ifølge statistik fra Ørestat. Samtidig flytter færre fra Skåne til Østdanmark. 1.455 personer flyttede i løbet af årets tre første kvartaler fra den svenske til den danske side af Øresund, hvilket er 7,7 procent færre end i samme periode i 2015. Det er desuden det laveste antal siden 2007, hvor boligpriserne i København var tårnhøje.
Det er netop boligpriserne som er en af de vigtigste faktorer for flytteaktiviteten. Ifølge Realkreditrådet er der færre huse til salg i Danmark og gennemsnitspriserne når rekordhøjder, særligt i Københavnsområdet.
”Priserne på huse er højere end for et år siden over det meste af landet. Og på landsplan er udbudspriserne på huse nu næsten på det højeste niveau i syv år. Priserne på huse er steget mest på Østsjælland. Her er udbudspriserne nu 8 pct. højere end for et år siden,” siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet i en pressemeddelelse.
Ligeledes er lejlighedspriserne i København såvel som i resten af Danmark steget markant og ligger ifølge Realkreditrådet omkring det højeste niveau nogensinde. Den seneste statistik viser at gennemsnitsprisen for en lejlighed i København er 35.035 kroner per kvadratmeter. For et hus er gennemsnitsprisen 30.413 kroner.
(News Øresund – Thea Wiborg)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked12 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
