Ejendomme
Flere flyttelæs går fra Danmark til Skåne


I løbet af årets første tre kvartaler flyttede 1.070 personer fra Region Hovedstaden og Region Sjælland til Skåne. Det er 20,6 procent flere end i samme periode i 2015, hvor flytteaktiviteten over Øresund var rekordlav ifølge statistik fra Ørestat. Foto: News Øresund – Thea Wiborg)
Antallet af flytninger fra den danske til den svenske side af Øresund stiger igen efter at have været rekordlavt i 2014 og 2015. I årets tre første kvartaler har cirka 20 procent flere personer flyttet fra Region Hovedstaden og Region Sjælland til Skåne sammenlignet med samme periode i 2015. Flytningen i den anden retning er stadig større, men falder med 8 procent og er nede på samme niveau som i 2007. Det viser statistik fra Ørestat.
I løbet af årets første tre kvartaler flyttede 1.070 personer fra Region Hovedstaden og Region Sjælland til Skåne. Det er 20,6 procent flere end i samme periode i 2015, hvor flytteaktiviteten over Øresund var rekordlav ifølge statistik fra Ørestat. Samtidig flytter færre fra Skåne til Østdanmark. 1.455 personer flyttede i løbet af årets tre første kvartaler fra den svenske til den danske side af Øresund, hvilket er 7,7 procent færre end i samme periode i 2015. Det er desuden det laveste antal siden 2007, hvor boligpriserne i København var tårnhøje.
Det er netop boligpriserne som er en af de vigtigste faktorer for flytteaktiviteten. Ifølge Realkreditrådet er der færre huse til salg i Danmark og gennemsnitspriserne når rekordhøjder, særligt i Københavnsområdet.
”Priserne på huse er højere end for et år siden over det meste af landet. Og på landsplan er udbudspriserne på huse nu næsten på det højeste niveau i syv år. Priserne på huse er steget mest på Østsjælland. Her er udbudspriserne nu 8 pct. højere end for et år siden,” siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet i en pressemeddelelse.
Ligeledes er lejlighedspriserne i København såvel som i resten af Danmark steget markant og ligger ifølge Realkreditrådet omkring det højeste niveau nogensinde. Den seneste statistik viser at gennemsnitsprisen for en lejlighed i København er 35.035 kroner per kvadratmeter. For et hus er gennemsnitsprisen 30.413 kroner.
(News Øresund – Thea Wiborg)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Infrastruktur11 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge
-
Infrastruktur11 måneder ago
Det står klart, hvordan en Øresundsmetro skal forbindes til Malmø