Sverige
Flere svenskere er tvunget til at ansøge om gældssanering
10.900 svenskere ansøgte om gældslettelse i første halvdel af 2019. Dette er en stigning på 15 procent sammenlignet med 2018. I Skåne søgte 1.755 personer gældssanering i årets første seks måneder; i samme periode i 2018 søgte 1.529 gældssanering. Udviklingen bekymrer Per-Olof Lind, enhedsleder hos Kronofogden.
– Det som gør os mest urolige, er at denne stigning sker under et ganske kraftigt højkonjunktur. Man skal måske ikke male fanden på væggen, men hvad sker der, når arbejdsløsheden stiger eller rentelejet stiger og omkostningerne stiger på for eksempel el og benzin, siger han til TT. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
