Arbejdsmarked
Flere unge skåninger får job


Flest jobannoncer i Skåne var der i december indenfor grunduddannede sygeplejersker, social- og sundhedsassistent, hjemmepleje, arbejde på plejehjem, sælgere, folkeskolelærere, personlige assistenter, software- og systemudviklere, plejere og beboerservice, samt pædagoger, børnehavepædagoger og børnehavelærere. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Arbejdsløsheden fortsætter med at falde i Skåne og lå i slutningen af 2016 på 10,1 procent, sammenlignet med 10,3 procent et år tidligere. Fremfor alt er det unge, indfødte svenskere og personer som været arbejdsløse i en kortere periode som i højere grad har er kommet i arbejde. Det viser svenske Arbetsförmedlingens seneste oversigt over situationen på arbejdsmarkedet.
Til trods for at det skånske arbejdsmarked generelt blev forbedret under andet halvår i fjord, så december generelt mørkere ud end samme måned foregående år. Færre personer fik nyt job, samtidig med at antallet af nye arbejdsløse steg.
Set i perioden juni-december 2016 faldt antallet af arbejdsløse dog. Antallet af personer der blev varslede om opsigelse i december lå også lidt under gennemsnittet for de seneste ti år. Flest varslede var i grupperne information og kommunikation, byggeri, firmaservices og produktion.
Ungdomsarbejdsløsheden i Skåne er betydeligt højere end den totale arbejdsløshed, og lå i december på 15,3 procent. Samtidig er den dog faldet jævnt siden 2009 og lå i december 2015 på 17 procent.
Flest jobannoncer var der i december indenfor grunduddannede sygeplejersker, social- og sundhedsassistent, hjemmepleje, arbejde på plejehjem, sælgere, folkeskolelærere, personlige assistenter, software- og systemudviklere, plejere og beboerservice, samt pædagoger, børnehavepædagoger og børnehavelærere.
Udviklingen med faldende arbejdsløshed i Skåne følger den for hele Sverige. Generelt på landsplan er arbejdsløsheden dog lavere: 7,8 procent, hvor ungdomsarbejdsløsheden ligger på 11,5 procent.
I Danmark steg arbejdsløsheden noget i slutningen af året, viser Danmarks statistiks oplysninger for november. Den ligger dog på et lavere niveau end i Sverige. (News Øresund)
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark12 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Samfund12 måneder ago
København ikke længere blandt verdens 10 dyreste byer at bo og arbejde i
-
Erhverv12 måneder ago
Microsoft investerer 34 milliarder i Sverige inden for cloud-tjenester, AI og et boost af AI-kompetencer
-
Danmark12 måneder ago
København skaber et verdensledende innovationsdistrikt med fokus på life science og kvanteteknologi
-
Ejendomme8 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Danmark12 måneder ago
Endnu en dansk færgerute bliver svenskejet – Gotlandsbolaget køber ruten København-Oslo af DFDS
-
Øresund12 måneder ago
Sverige fejrer på fredag midsommeraften – som svarer til Skt. Hans Aften