Kultur
Forskelle mellem dansk og svensk kulturstøtte debatteres

Danmark giver flere penge til kultur – både gennem offentlige midler og fra fonde – end Sverige. Alligevel er der et stærkt billede af det modsatte i kultursektoren i begge lande, viser analysen Dansk-svensk kultursamarbejde – kulturens rammer. Denne misforståelse kan til dels skyldes den måde, som kulturstøtten er struktureret i begge lande, siger Søren Friis Møller, ph.d. i kulturledelse og ekstern lektor ved Copenhagen Business School (CBS), som interviewes i det danske digitale kulturmagasin Kulturmonitor.
Resultaterne af Øresundsinstituttets analyse af de kulturelle rammer i Danmark og Sverige har vakt en vis overraskelse blandt personer fra kulturbranchen, som Kulturmonitor har interviewet. Men ikke for Søren Friis Møller, der har forsket i fortællinger i den danske kulturbranches øverste ledelse. Han ser tre årsager til, at danske kulturaktører oplever, at de har færre penge end svenske: at new public management gennemsyrer kulturlivet i Danmark, at fondene er mindre tilbøjelige til at støtte kulturaktørernes drift – hvilket skaber et behov for hele tiden at finde på noget nyt, og at muligheden for at få støtte fra fonde betyder, at den offentlige sektor ofte ikke finansierer projekter fuldt ud.
– Det betyder, at man, når man designer et projekt, altid regner med ikke at have penge nok. Alle ved, at man skal ud og jagte fondsmidler. Det, tror jeg, er den væsentlige grund til, at fortællingen om, at vi har få midler, er blevet så stærk. For det opleves som om, at det er tilfældet, siger Søren Friis Møller til Kulturmonitor. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Ejendomme12 måneder ago
Antallet af danske sommerhusejere i Sverige fortsætter med at falde