IT / Mobiltelefoni
Forsøget med det fællesnordiske betalingssystem P27 skrottes – teknologien er for “dårlig”
Forsøget med det fællesnordiske betalingssystem P27 er aflyst, efter at selskabet i slutningen af april for anden gang trak sin clearingansøgning til det svenske finanstilsyn tilbage. I en pressemeddelelse hævdede P27, at det skete på grund af “nye krav og regler”; men dokumenter, som Dagens industri er kommet i besiddelse af, viser, at det i stedet skyldes “dårlig teknologi, for stor risikovillighed samt manglende kompetence fra egen ledelse.”
Projektet, som de seks nordiske banker Nordea, Swedbank, Handelsbanken, SEB, OP Financial Group og Danske Bank stod bag, startede i 2019 og har ifølge Dagens Industri kostet 700 millioner svenske kroner. Systemet skulle erstatte Bankgirot og blive den første betalingsplatform for transaktioner og bankoverførsler med forskellige valutaer, på tværs af landegrænser i realtid. De tre svenske banker, der fortsat er med i samarbejdet, er nu indkaldt til møde i Finansinspektionen, det svenske finanstilsyn, da FI gerne vil orienteres om, hvordan planerne for at modernisere den 60 år gamle Bankgirot ser ud. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
