Infrastruktur
Fortsat stigning i antal passagerer på Øresundstogene – tog kun fyldt mellem 25-50 procent
Antallet af togpassagerer med Øresundstog mellem Sverige og Danmark fortsætter med at stige ifølge Skånetrafikens ugestatistik. Forrige uge rejste 30.545 personer. Kun på en afgång var der fyldt mere end 50 procent af togets kapacitet, og de fleste er fyllda til mellem 25 og 50 procent. I takt med at Danmark åbner op, går Skånetrafiken fra den 8. juni over til tre afgange i timen.
I uge 20 fortsatte antalet af passagerer på Øresundstogene med at stige, og indebar en minskning med 86 procent sammenlignet med en normal uge i foråret i 2019. Sammenligningen er dog noget usikker eftersom weekender påvirkede rejseriet. Skånetrafiken fremlægger ugevist togenes kapacitet og i myldretiden var togene fyldt til mellem 25 og 50 procent, mens andre afgange var fyldt med mindre end 25 procent. Kun en afgang var i genomsnitt mere end halvfyldt i sidste uge, det var toget fra Københavns lufthavn til Hyllie med afgang kl. 15.07. Statistikken findes her.
Antallet af togrejser er steget ugevis i takt med at Danmark grasvist åbner op og flere vender tilbage til deres arbejdspladser. Den 8. juni vil Skånetrafiken øge kapaciteten til tre afgange per time.
Antal passagerer med Øresundstog mellem Sverige og Danmark
20 857 (uge 13)
18 487 (uge 14)
15 012 (uge 15, påskveckan)
18 467 (uge 16, kort uge efter påske)
22 273 (uge 17)
24 883 (uge 18)
27 616 (uge 19)
30 454 (uge20)
Kilde: Skånetrafiken
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
