Danmark
Forvirring og frustration i grænseregionerne over forskellige coronaregler

Indbyggere og virksomheder i grænseregionerne har oplevet store problemer med blandt andet pendling, skat, information og socialt liv på tværs af grænsen. Det viser en spørgeskemaundersøgelse, som Øresunddirekt og de øvrige nordiske grænsetjenester har lavet for Nordisk Ministerråds Grænsehindringsråd.
1669 personer har deltaget i undersøgelsen om hvilke problemer, de har oplevet i forbindelse med de nordiske landes forskellige coronastrategier. Otte ud af ti har svaret, at de forskellige coronastrategier har skabt problemer for dem. For grænsependlerne har det været svært at vide om de skulle følge retningslinjer og restriktioner i arbejdslandet eller bosætningslandet og generelt er der usikkerhed omkring den grænseregionale information. Samtidig anser 67 procent, at det har været svært at kunne mødes med sine familier i et andet nordisk land og 59 procent, at de har oplevet grænsekontrollen som problematisk.
– Kortlægningen viser med stor tydelighed, hvorfor det er så vigtigt, at vores nordiske lande samordner sine indsatser i krisetider. Når grænserne bliver lukket i områder, hvor man i årtier har levet et liv, hvor en grænse bare er en linje på kortet, så får det store effekter for menneskerne i disse regioner, siger Bertel Haarder, formand for Grænsehindringsrådet i en pressemeddelelse.
I Øresundsregionen er der en større andel af de som har svaret, som anser, at de eller deres virksomhed i meget høj grad har været berørt af Covid-19 end i norden som helhed. Der er også flere, 73 procent, som svarer, at de har oplevet øget bekymring i forbindelse med socialsikring ved hjemmearbejde. Bekymring i forhold til hjælpepakkerne til virksomheder, de forskellige restriktioner omkring smittespredning og mangel på grænseregional information er også noget som optager de fleste af de som har svaret i Øresundsregionen.
Undersøgelsen er udarbejdet af Øresunddirekt, Grensetjänsten Sverige-Norge og Nordkalottens Gränstjänst/Grensetjeneste samt Info Norden for Nordisk Ministerråds Grænsehindringsråd. Den baseres på et onlinespørgeskema via hvilket grænsetjenesterne har samlet svar fra indbyggere og virksomheder i grænseregionerne i Norden. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Forskning12 måneder ago
Lund-professor ny rektor for Malmö Universitet
-
Ejendomme12 måneder ago
Svenske Catena ønsker at vokse mere i Danmark og rekrutterer en dansk regionschef