Samfund
Grænsekontrollerne kan være på vej til at forsvinde – nye oplysninger fra EU’s migrationskommissær


Forsvinder grænsekontrollen og hegnet ved Hyllie i november? EU’s migrationskommissær Dimitris Avramopoulos gjorde ved et møde i onsdags opmærksom på at det snart kan være forbi med de midlertidige grænsekontroller, som blandt andet Sverige, Danmark, Norge og Tyskland har indført. Det oplyser Dagens Nyheter. Foto: News Øresund
Sverige, Danmark, Norge, Østrig og Tyskland kan tvinges til at stoppe de midlertidige indre grænsekontroller i midten af november. EU’s migrationskommissær Dimitris Avramopoulos gjorde opmærksom på dette i forbindelse med at flere rapporter om unionens migrationspolitik blev præsenteret onsdag. Det oplyser Dagens Nyheter.
– Kommissionens mål er at samarbejdet inden for Schengen skal fungere normalt så snart som muligt, sagde Avramopoulos ifølge Dagens Nyheter.
Sidste efterår indførte en række EU-lande midlertidige grænsekontroller i forbindelse med kraftigt voksende flygtningestrømme. I midten af maj i år gik Europa kommissionen og EU’s ministerråd med til en anmodning fra Danmark, Sverige, Tyskland, Norge og Østrig, om at få lov til at forlænge de midlertidige indre grænsekontroller frem til 11.-12. november.
Dagen hvor tilladelsen til de midlertidige udløber nærmer sig hastigt. Stater som indgår i Schengensamarbejdet skal egentlig ikke have nationale indre grænsekontroller. Dette accepteres kun som undtagelser, hvis det anses for nødvendigt for at kunne opretholde sikkerhed og almen orden, som under efterårets store flygtningebølge.
Og nu er situationen i EU ændret, mener Dimitris Avramopoulos. Ifølge Dagens Nyheter henviser han dels til at flygtningestrømmen er mindsket kraftigt, og dels til at unionens fælles kyst- og grænseovervågning snart er i fuld funktion. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september