Hamburg
Greater Copenhagen og String opfordrer regeringerne til hurtigt at finde en løsning på flygtningekrisen


I forbindelse med det fornyede grænseregionale samarbejde the Greater Copenhagen & Skåne Committees første bestyrelsesmøde den 13. januar besluttedes at sende et fælles brev til Sveriges og Danmarks statsministre som opfordres til at gøre grænsekontrollen mellem de to lande så kortvarigt som muligt og erstatte den med en fælles europæisk løsning på flygtningesituationen. Foto: News Øresund
OPDATERET 160125. Perioden med grænsekontrol over Øresund skal begrænses mest muligt og det er vigtigt at de danske, svenske og øvrige europæiske regeringer hurtigt finder en fælles europæisk løsning på flygtningesituationen. Det skriver bestyrelsen i det nydannede samarbejde the Greater Copenhagen & Skåne Committee, GCSC, i et brev til statsministrene i Danmark og Sverige.
I brevet til Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen og Sveriges statsminister Stefan Løfven skriver bestyrelsen for GCSC at de har forståelse for at den nuværende situation i Europa kræver ekstraordinære løsninger men at grænsekontrol ikke er svaret. ”Det koster derimod den vækst og de arbejdspladser, vi har hårdt brug for i vores metropol” skriver GCSC’s formand Steen Christiansen og næstformænd Henrik Fritzon og Jens Stenbæk.
” The Greater Copenhagen & Skåne Committee opfordrer derfor de danske, svenske og øvrige europæiske regeringer til hurtigt at finde en fælles europæisk løsning på flygtningesituationen. Det vil ikke blot være i Greater Copenhagens interesse, men i Danmarks, Sveriges og Europas interesse.”, fortsætter de i brevet til statsministrerne.
Også formand og næstformand for String-samarbejdet mellem de svenske, danske og tyske regioner vil se fælles og holdbare europæiske løsninger.
” Nu trues den frie bevægelighed – midlertidigt – ved de to landegrænser i String-korridoren. Derfor vil vi gerne understrege, at de grænsekontroller, som vi ser nu, ikke kan være varige løsninger.”, skriver Mätta Ivarsson og Jens Stenbæk i et officielt brev. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september