Samfund
HD-Sydsvenskan starter ny redaktion med Dagens industri
De to medier starter ny, fælles erhvervslivsredaktion i Skåne. Målet med samarbejdet er at tiltrække flere abonnenter og annoncører, skriver HD-Sydsvenskan.
– Erhvervslivet i Skåne har altid været vigtig for Dagens industri og via et samarbejde med Sydsvenskan kan vi skærpe vores ambition om at være nærværende og uddybe vores dækning af erhvervslivet og iværksætterne i regionen, siger Peter Fellman, chefredaktør for Dagens industri, til HD-Sydsvenskans erhvervssektion 8till5.
Ved hjælp af samarbejdet håber de to medier på at styrke den redaktionelle kvalitet og dermed tiltrække flere annoncører og abonnenter både regionalt i Skåne men også nationalt i Sverige. Det siger Daniel Elm, reklamechef for Bonnier News i Skåne, der er moderselskabet til både Sydsvenskan og Dagens industri.
I 2014 købte Sydsvenskan Helsingborgs Dagblad og slog sig sammen til HD-Sydsvenskan.
(News Øresund)
-
Danmark11 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science11 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark8 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Infrastruktur11 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur11 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Politik8 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund8 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi9 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige

