Erhverv
Helsingborg vil vokse som digital handelsby

Helsingborgs borgmester Peter Danielsson (M) fortalte, at han havde taget initiativ til mødet. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Nethandel er fremtiden for Helsingborgs erhvervsliv mener kommunen. Onsdag samledes en række aktører derfor for at diskutere, hvordan nethandelen kan styrkes. I Helsingborg er der allerede 124 virksomheder, der arbejder med nethandel. Et af dem er Ikea IT som udvikler møbelgigantens nethandelsløsninger.
Turisme, handel og logistik er de tre grundsøjler i Helsingborgs erhvervsliv. Nu vil kommunen også styrke udviklingen af den digitale handel. CEO for mødestedet E-handel.se, Michael Wictor, viste ved onsdagens møde fakta, der viser, at den nordvestskånske by allerede er stærk indenfor nethandel med 124 virksomheder med et samlet salg på 2,8 mia. svenske kroner. Byggevarer er den største nethandelsniche med 25 virksomheder i Helsingborg efterfulgt af golf med 11 virksomheder. Skånska Byggvaror er for eksempel en virksomhed, der ofte nævnes som et vellykket eksempel. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet