Ejendomme
Høj byggetakt, men et afventende kontormarked under pandemien
Under coronapandemien er salget af kontorejendomme gået lidt i stå i Øresundsregionen, mens det er steget for boliger og logistikrelaterede lokaler. Men brancheanalytikere mener, at kontormarkedet vil komme i gang igen, efterhånden som købere og sælgere føler sig mere sikre på, hvad der vil være efterspurgt i fremtiden. Det fremgik af Øresundsinstituttets møde Real Estate Øresund Live, som blev afholdt i denne uge.
Der er mange kontorbyggerier under opførelse i både Malmø og København, og der forventes at blive opført 250.000 kvadratmeter nye kontorlokaler i København og 140.000 kvadratmeter i Malmø mellem 2022 og 2023. Ifølge Øresundsinstituttets nye analyse “Kontormarkedet i Øresund – byggeprojekter og efterspørgsel” er der efterspørgsel efter de nye lokaler, mens ældre kontorer – f.eks. i bymidten – kan omdannes til boliger.
En effekt af det omfattende byggeri i København er, at huslejeniveauet for kontorer påvirkes.
– Man kan ikke hæve huslejerne på samme måde, når man samtidig kan øge udbuddet, sagde senioranalytiker Jenny Andersson fra Øresundsinstituttet på mødet.
En forskel mellem kontormarkederne i København og Malmø er, at tomgangen stiger mere i den danske hovedstad, hvor der indtil videre er flere tendenser til, at lejerne vælger at reducere deres kontorlokaler end i Malmø.
Under pandemien er salget af boliger og logistiklokaler, f.eks. lagerbygninger, steget mest, men Fitore Regjepaj, ansvarlig for værdiansættelse og analyse hos Croisette Real Estate Partner, mener ikke, at øget hjemmearbejde vil have en negativ indvirkning på kontormarkedet på lang sigt.
– Vi tror på en stærkere kontorudvikling, at kontorlokalerne opfattes som noget attraktivt, der skal tiltrække folk. Vi har set, at mange mennesker længes efter at vende tilbage til kontorerne, så det vil også være et stærkt marked i fremtiden, sagde hun på mødet og blev bakket op af Claes Lennartsson, adm. direktør for Catella Corporate Finance i Malmø:
– Kontorer har tidligere været en meget vigtig del af ejendomsmarkedet. Nu har det været hovedsageligt boliger og logistik, men vi tror, at kontorer vil komme tilbage, når vi ved, hvordan det her med pandemien udvikler sig, sagde han.
News Øresund – Anna Palmehag
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
