Infrastruktur
Nu går togrejsen fra København til Malmø 12 minutter hurtigere


Første dag med 12 minutter kortere rejsetid fra København H til Malmø. Da News Øresund tog Øresundstoget i morges tog rejsen til Malmø C 48 minutter og ID-kontrollen ved lufthavnen tog mindre tid eftersom passagererne fik lov at gå ombord på samme tog videre igen uden yderligere ventetider. Foto: News Øresund – Sofie Paisley
I dag, mandag, blev rejsetiden med Øresundstog mellem København H og Malmø 12 minutter kortere. Rejsetiden endte på ialt 48 minutter da News Øresund tog toget i morges. Det kan sammenlignes med at togrejsen mellem København og Malmø tog 35 minutter inden ID- og grænsekontrollerne blev indført. Inden sommeren vil rejsetiden yderligere blive mindsket, når den svenske grænsekontrol flyttes fra Hyllie og ombord på Øresundstogene.
Da News Øresund i morges tog Øresundstoget fra København H til Malmø C gik rejsen hurtigere end den har gjort længe. En fordoblet turtæthed på dansk side frem til stationen ved Københavns Lufthavn, og ny udformning af ID-kontrollen har minsket rejsetiden med omkring 12 minutter. Selv om passagererne på vej mod Sverige stadig må stå af toget pga. ID-kontrollen i lufthavnen, så behøver de ikke længere vente på næste tog men kan gå ombord på samme tog igen.
News Øresunds udsendte kunne efter kun 3-4 minutters ventetid ved ID-kontrollen på perronen, gå ombord på samme tog videre til Malmø. Rejsetiden mellem København H og Malmø C blev i alt timet til 48 minutter. Det kan sammenlignes med en rejsetid på 35 minutter inden ID- og grænsekontrollerne blev indført. Den minskede rejsetid gælder dog kun når man rejser via Hovedbanegården. For rejsende som står på i Ørestad eller Tårnby er det derimod ingen forandring før efter sommeren oplyser DSB. Rejsende som stiger på i Ørestad eller Tårnby må vente til den 7. august inden de omfattes af den nye tættere trafik.
Yderligere to forbedringer er undervejs for togrejsende over Øresund, som kan lede til en mere normaliseret togtrafik med fortsatte ID- og grænsekontroller. Den 6.-8. juni gennemføres der tests med genoptagelse af 10-minutterstrafikken over Øresundsbron i myldretiden, hvilket skulle mindske såvel trængsel som ventetider.
Inden sommeren forventes svensk politi desuden at flytte grænsekontrollen fra Hyllie ombord på Øresundstogene, som følge af en ny aftale mellem den danske og svenske stat. Aftalen muliggør at svensk politi står af på stationen ved lufthavnen, kører med toget tilbage til Sverige og udfører grænsekontrollen ombord på toget. Ifølge Patrik Engström, chef for det nationale grænsepoliti i Sverige, er der dog endnu ikke fastsat en dato for overgangen til grænsekontrollen ombord på togene. Når grænsekontrollen flyttes ombord på togene kan de ekstra lange ophold på stationerne i Hyllie og Malmø C droppes, hvilket forkorter rejsetiden yderligere. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Sverige12 måneder ago
Malmø bliver den første by i Europa hvor politiet udstationerer droner på tagene
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Øresund12 måneder ago
Flytrafikken vokser hurtigere i København end i Oslo og Stockholm
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Danske Bank skiller sig af med investeringer i olie-, gas- og kulselskaber, der ikke har en realistisk overgangsplan i henhold til Paris-aftalen