Energi
IAEA-chef: Fuldt ud muligt, at prototyper af små modulære reaktorer er på markedet inden for fem år
Inden for fem år vil vi begynde at se prototyper af små modulære reaktorer, SMR, på markedet. Det siger Rafael Grossi, chef for FN’s atomenergiagentur IAEA, til SVT Nyheter. Det svenske statsejede Vattenfall vurderer, at nye reaktorer i Sverige tidligst vil være på plads i 2030.
Vattenfall ejer fem af Sveriges seks aktive atomreaktorer og er kandidat til at bygge Sveriges næste atomkraftværk.
– Vores bedste skøn er, at vi tidligst kan få bygget noget i begyndelsen af 2030’erne. Hvis man ser på byggeperioden for små modulære reaktorer, kan det tage 3-4 år at bygge dem, siger Vattenfalls administrerende direktør Anna Borg til DN.
SMR-prototyper tilgængelige inden for fem år, siger IAEA-chef
Chefen for det internationale atomenergiagentur (IAEA) mener, at SMR-prototyper – små modulære reaktorer – vil være tilgængelige inden for fem år.
– Det afhænger af, hvilke prototyper der udvikles, men jeg tror, at vi inden for fem år vil se små modulære reaktorer på markedet, siger han til SVT Nyheter under sit besøg i Sverige og fortsætter:
– Der er stor international interesse, og en række projekter er ved at blive færdiggjort nu, i USA, Canada og Frankrig. Vi er nødt til at se dem på markedet først, der er stadig noget tid til det, og til man kan beslutte, hvilken type SMR, der skal bruges.
Vattenfall gennemfører et forstudie om SMR
Ifølge Tidö-aftalen skal den svenske regering og dens samarbejdsparti, Sverigedemokraterna, fremme ny kernekraft. Blandt andet er der fremsat et forslag om at fjerne loftet for antallet af reaktorer i Sverige.
Siden sidste sommer har Vattenfall arbejdet på et forstudie om, hvordan man kan bygge mindst to SMR’er ved Ringhals. Tidligere på sommeren sagde energiminister Ebba Busch (KD) til Aftonbladet, at det mest realistiske første skridt for ny atomkraft i Sverige ville være at bygge to nye konventionelle reaktorer i Ringhals.
(News Øresund)
Fakta:
SMR er en forkortelse for small modular reactor (lille modulopbygget reaktor) og er en ny type atomreaktor. De er betydeligt mindre (højst 300 megawatt) end de reaktorer, der findes i Sverige i dag (ofte over 1.000 megawatt). Der findes forskellige typer teknologi under begrebet SMR. Nogle ligner konventionel atomkraft, men i mindre skala, mens andre er nye og uprøvede teknologier.
Kilde: DN
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
