Infrastruktur
Indenrigsflyvningen i Sverige mistede 10 pct. af passagererne i årets tredje kvartal – voldsomt fald mellem Malmø og Stockholm
Antallet af passagerer i svenske lufthavne steg med 1,5 pct. til 8,91 millioner i årets tredje kvartal. Det er internationale rejser, der stiger, med plus tre pct. Antallet af indenrigspassagerer faldt med 10 pct. sammenlignet med samme kvartal i 2023. På ruten mellem Malmø Airport og Stockholm Bromma faldt antallet af passagerer med 18 pct. og mellem Malmø og Stockholm Arlanda med 35 pct. Mellem Ängelholm Helsingborg Airport og Bromma faldt antallet af passagerer med 18 pct, mens antallet af passagerer mellem Ängelholm og Stockholm Arlanda steg med én pct i kvartalet. Det viser statistikker fra Transportstyrelsen.
(News Øresund)
Samlet antal passagerer indenrigs og udenrigs
3. kvartal 2024 (ændring i forhold til 3. kvartal 2023)
Stockholm Arlanda
6 660 076 (+5%)
Stockholm Bromma
207 937 (-27%)
Malmø Airport
232 519 (-35%)
Ängelholm Helsingborg Airport
47 993 (-10%)
Kristianstad Österlen Airport
1 599 (-9%)
Kilde: Transportstyrelsen
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
