Samfund
Inflationen fortsætter med at stige til rekordhøje niveauer i Sverige
Den svenske inflation er nu på 7,2 procent, det højeste niveau siden 1991. Fødevarepriserne var den største bidragsyder til inflationen i maj. Det fremgår af nye tal, som SCB offentliggjorde tirsdag.
Som i mange andre dele af verden er inflationen i Sverige rekordhøj. I maj blev prisstigningerne målt til 7,2 % i forhold til samme måned sidste år, hvilket er det højeste niveau siden 1991. Mellem april og maj 2022 var stigningen på 1 procent.
Især højere fødevarepriser – primært for kød, ost, mælk og æg – fik inflationen til at stige i maj. Samlet set steg fødevarepriserne med 9 procent i maj i forhold til samme måned sidste år.
I Danmark er inflationen højere end den har været i næsten 40 år, da den i maj blev målt til 7,4 pct. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
