Samfund
Ingen stenkast mod danske bilister siden 21. august
Efter 118 anmeldte tilfælde af stenkast mod hovedsageligt danske bilister på vej E65 mellem Malmø og Ystad, er der ikke blevet rapporteret om nye tilfælde siden 21. august i år, meddeler Danmarks Radio. Svensk politi arbejder imidlertid fortsat langs E65 og fortsætter med efterforskningen. Det oplyser Ewa-Gun Westford, talsmand for svensk politis region Syd til DR. Stenkastningen har hovedsageligt sket på E65-strækningen mellem Skurup og Ystad. Begivenhederne har bekymret mange danskere, der rejser mellem Bornholm og resten af Danmark med færge til Ystad og derefter videre på E65 til Malmø og over Øresundsbroen. I pendlerform har danske rejsende rådgivet hinanden om alternative rejseveje gennem Skåne for at undgå risikoen for at blive udsat for stenkast. (News Øresund)
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Arbejdsmarked3 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked5 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Danmark12 måneder agoMette Frederiksen inviterede nordiske statsledere på middag – og tog på lynrejse i Europa
-
Infrastruktur11 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
