Forskning
International lancering af en forskningsbog om Øresundsregionen
For to år siden udgav forskerne Christer Persson (Malmö Universitet) og Hans-Åke Persson (Roskilde Universitet) bogen “En region i kläm”. Med støtte fra Medicon Valley Alliance har forskerne nu udgivet en international engelsksproget udgave af bogen under navnet “The Øresund Experiment – Making a Transnational Region”.
– Det er en forkortet og opdateret udgave af den svenske bog. Den retter sig mod et internationalt publikum i håb om at øge kendskabet til og interessen for vores region, siger Christer Persson til News Øresund.
I de seneste år er der udkommet flere bøger om Øresundsregionen. Den danske fremtidsforsker Uffe Palludan har udgivet en række bøger, og Øresundsinstituttet og Lunds Universitets Centrum för Öresundsstudier har samarbejdet om at udgive antologien “Checkpoint 2020 – mennesker, grænser og visioner i Øresundsbroens tid“. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
