Energi
Internationale vindkraftaktører tvivler på Sveriges energipolitiske holdning til vindkraft
Ifølge Tidöavalet vil “planen om at lade elnetkollektivet subventionere elnettilslutningerne af havvind” blive stoppet. Ifølge tidligere afgørelser skulle Svenska Kraftnät finansiere flere tilslutningspunkter i havet til havbaseret vindkraft. Det skaber usikkerhed blandt internationale vindkraftaktører, oplyser DN. Mellem 15-30 pct. af de samlede omkostninger ved vindkraftprojekter skyldes ifølge Svenska Kraftnät tilslutningen til land. Udenlandske operatører oplyser også, at de mangler langsigtede spilleregler for vindkraft i Sverige. Danske Ørsted siger, at de vil fortsætte med sine planlagte havvindprojekter i Sverige, men fremhæver, at den nye energipolitiske retning skaber usikkerhed.
“Vi skal have stabile rammer. Dette udspil rejser spørgsmålet om, hvilken retning Sverige ønsker at tage, og hvad der skal ske her og nu. Og vi som udviklere og investorer sidder tilbage med en vis usikkerhed, siger projektdirektør Jesper Kühn Olesen til DN.
I Sverige er der i øjeblikket havvindprojekter, der venter på at blive godkendt, og som sammen med de allerede godkendte forventes at kunne producere 60-65 tWh. Det svarer til to femtedele af Sveriges nuværende elproduktion. (News Øresund)
Danmark inviterer Sverige til at samarbejde om vindkraftudbygning omkring Bornholm
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
