Life Science
København får globalt forskningscenter mod antibiotikaresistens

København bliver internationalt centrum for forskning omkring antibiotikaresistens gennem etableringen af det nye ”The International Centre for Interdisciplinary Solutions on AMR”, som forventes at skabe mellem 400 til 500 nye arbejdspladser, når det etableres i København. Hvor centeret konkret skal placeres i København er endnu ikke klart. Foto: News Øresund
Torsdag rejste Sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) til Seattle for at skrive under på en aftale med den internationale forskningsorganisation CGIAR og Verdensbanken om at etablere et nyt internationalt videns- og forskningscenter omkring antibiotikaresistens i København. Det oplyser Sundheds- og Ældreministeriet i en pressemeddelelse.
Målet er, at det nye ”The International Centre for Interdisciplinary Solutions on AMR” skal skabe mellem 400 og 500 nye arbejdspladser, når det etableres i København.
Torsdagens underskrift gælder et såkaldt ’memorandum of understanding’ og derefter påbegyndes mere konkrete forhandlinger om etableringen af det nye forskningscenter i København.
Ifølge Børsen er man i dialog med Bill og Melinda Gates Foundation om, at de skal være medfinansierende. Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen siges at have mødt den amerikanske multimilliardær i oktober, og der har forskningscentret eftersigende været på dagsordenen.
– Antibiotikaresistens er en af de største trusler mod folkesundheden. Allerede i dag dør omkring 33.000 europæerne hvert år af infektioner med bakterier, der har udviklet resistens mod antibiotika. På globalt plan anslår WHO en vækst til 10 millioner mennesker årligt i 2025 og dermed flere end der dør af cancer. Den udvikling skal vi have vendt gennem et internationalt samarbejde. Derfor er jeg meget glad for og stolt over, at Danmark nu bliver centrum for et stort nyt internationalt videns- og forskningscenter, der skal arbejde med af finde de nye, konkrete løsninger, det på et område, hvor Danmark er et foregangsland,” siger sundhedsmister Ellen Trane Nørby.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
