Sverige
Kraftig befolkningsvækst ventes i Sverige


Allerede i 2017 vil befolkningstallet i Sverige være mere end 10 millioner og syv år senere, i 2024, forventes antallet at overstige 11 millioner indbyggere. Foto: News Øresund – Thea Wiborg
De kommende fem år forventes det, at flere flytter til end fra Sverige samt at der vil blive født flere end der dør. Befolkningstilvæksten beregnes til 739.000 personer frem til 2020, svarende til 7,5 procent. Allerede i 2017 vil der være mere end 10 millioner indbyggere i Sverige. Det viser en ny prognose fra Statistiska Centralbyrån.
De fem kommende år forventes 857.000 personer at indvandre til Sverige, mens 287.000 flytter fra landet. Sammen med et fødselsoverskud på 169.000 personer medfører det en befolkningstilvækst frem til 2020 på 739.000, eller 7,5 procent.
Allerede i 2017 vil befolkningstallet være mere end 10 millioner og syv år senere, i 2024, forventes antallet at overstige 11 millioner indbyggere. Der vil være en stigning i alle aldersgrupper bortset fra de 19-24-årige. De aldersgrupper som stiger mest er børn mellem 10 og 18 år.
Statistiska Centralbyrån understreger at prognosen er usikker, eftersom det er svært at forudsige befolkningstilvæksten i forhold til indvandringen, især når det handler om hvorvidt asylansøgere får opholdstilladelse og hvor længe de bliver i landet. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet