Samfund
Kraftigt øget smittespredning i Danmark – Sundhedsstyrelsens direktør vil genindføre coronapas
Mellem den 3. og 4. november blev 2.598 nye tilfælde af covid-19 registreret i Danmark, ifølge statistik fra Statens Serum Institut. Det var det højeste antal siden 30. december sidste år. Den øgede smittespredning betyder, at Sundhedsstyrelsens direktør Søren Brostrøm i et interview med TV 2 torsdag sagde, at han gerne ser kravet om at vise coronapas bliver genindført i visse situationer for at mindske smittespredningen.
Også i Sverige stiger spredningen af covid-19 – men på et lavere niveau
Den 3. november blev 842 nye bekræftede tilfælde af covid-19 registreret i Sverige, ifølge statistik fra Folkhälsomyndigheten. I Sverige udføres der ikke lige så mange smitteprøvninger som i Danmark, hvilket betyder, at tallene ikke er helt sammenlignelige landene imellem.
383 covid-19-smittede per 100.000 indbyggere i Region Hovedstaden – 140 indlagte på sygehus
I Region Hovedstaden er 383 nye smittede med covid-19 per 100.000 indbyggere blevet registeret i løbet af de seneste syv dage frem til og med den 3. november, oplyser Statens Serum Institut. Albertslund Kommune er hårdest ramt med 726 smittede per 100.000 indbyggere. Ishøj, Brøndby, Glostrup, Dragør og Tårnby ligger på et niveau mellem 660 og 532 smittede per 100.000 indbyggere. Ifølge Ritzau er det f.eks. i Dragør hovedsageligt skolebørn på en skole, som er smittet med covid-19, og for en lille kommune har det stor gennemslag i statistikken.
Ved et incidensniveau på mere end 500 smittede pr. 100.000 indbyggere, og hvis der samtidigt er konstateret mere end 20 smittetilfælde, anbefales kommunerne at iværksætte tiltag. Den 4. november var 140 indlagt med covid-19 på hospitaler i Region Hovedstaden, heraf 14 i intensiv behandling.
49 covid-19-smittede per 100.000 indbyggere i Skåne – 23 indlagt på sygehus
I Region Skåne er 49 nye covid-19 tilfælde per 100.000 indbyggere blevet registreret de seneste syv dage til og med 3. november, ifølge statistik fra Region Skåne. En uge tidligere var tallet 38. Den 4. november var 23 personer i Skåne indlagt på et sygehus med covid-19, heraf 4 på intensiv.
-
Danmark11 måneder agoFælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Interviews11 måneder agoJessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark10 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science10 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Infrastruktur10 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund11 måneder agoKøbenhavns Lufthavne vokser hurtigere og har nu 31 pct. flere passagerer end Stockholm-Arlanda Airport
-
Infrastruktur10 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Politik7 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
