Norden
Landskrona hejser Grønlands flag
Uden for Landskronas rådhus har kommunen hejst det grønlandske flag, rapporterer Sveriges Radio. Det er, ifølge formanden for kommunalbestyrelsen, Torkild Strandberg, en sympatitilkendegivelse:
– Det er en måde, hvorpå vi viser, hvor vi står i forhold til værdier, siger han til Sveriges Radio.
Samtlige partier står bag flag-aktionen. Siden Rusland invaderede Ukraine, har kommunen også hejst det ukrainske flag.
(News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
