Samfund
Länsstyrelsen i Skåne opretter en ny beredskabsafdeling og ansætter ny forsvarsdirektør
Kajsa Helmbring bliver Länsstyrelsen Skånes nye forsvarsdirektør med ansvar for en ny beredskabsafdeling, som skal arbejde med at udvikle kriseberedskabet samt varetage planlægningen af totalforsvaret i Skåne. Hun tiltræder sin nye stilling i november og kommer senest fra Combitech, en teknologi- og konsulentvirksomhed inden for forsvars- og sikkerhedsindustrien. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
