Samfund
Laveste befolkningstilvækst i Sverige i 2000’erne – størst befolkningstilvækst på den danske side i Øresundsregionen
1.600 flere mennesker. Så meget steg Sveriges befolkning med i løbet af første halvår. Det er landets laveste befolkningstilvækst i seks måneder i 2000-tallet, viser nye tal fra Sveriges statistikmyndighed, SCB. At befolkningstilvæksten er aftagende, skyldes blandt andet færre fødsler og stor udvandring, ifølge SCB. Befolkningstallet er faldende i et flertal af landets regioner (län) og kommuner, men ikke i Skåne, selv om stigningen også er aftagende her. Malmø ligger i toppen med landets højeste befolkningstilvækst, mens Lund har lavest tilvækst, målt i absolutte tal. På den danske side af Øresund er der ikke så markant et fald i befolkningstilvæksten. Her steg befolkningstallet med knap 11.200 personer i første halvår, hvilket kun er omkring 300 færre end i samme periode sidste år, viser tal fra Danmarks Statistik. Befolkningstallet i Øresundsregionen steg med 9.600 personer i første halvår til i alt 4.195.428 indbyggere, men mere end 90 pct. af stigningen er på dansk side.
“I de seneste år og første halvdel af 2024 er der født færre børn end i tidligere år, men den lave befolkningstilvækst i 2024 skyldes primært stigningen i antallet af personer, der er registreret som udvandrede,” siger Ann-Marie Persson, befolkningsstatistiker hos SCB, i en pressemeddelelse.
Samtidig oplyser SCB, at den øgede udvandring i høj grad skyldes, at Skatteverket har arbejdet på at forbedre folkeregistret i landet, hvilket har ført til, at Skatteverket i højere grad har frameldt personer, som ikke længere bor i Sverige.
Malmø har den største befolkningstilvækst i landet
Befolkningstallet i Sverige steg kun i otte af landets 21 län i løbet af første halvår. Ved udgangen af juni var Sveriges befolkning således på 10.553.300 mennesker. Målt i absolutte tal har befolkningstilvæksten været størst i Stockholms län i perioden med 4.700 flere mennesker, efterfulgt af Skåne län med 907 personer. Men selv i Skåne er dette års befolkningsudvikling en klar opbremsning sammenlignet med tidligere halvårsperioder i 2000-tallet. Siden 2001 har befolkningstilvæksten i Skåne län været over 6.350 mennesker i gennemsnit pr. halvår.
Befolkningstalet faldt i 19 af Skåne läns 33 kommuner, mest bemærkelsesværdigt i Lund, der mistede over 1.000 indbyggere. Som universitetsby skyldes faldet en højere tilstrømning af mennesker i andet halvår sidste år, i forbindelse med starten på efterårssemesteret, konstaterer SCB. Omvendt havde Malmø den højeste befolkningstilvækst i landet i januar-juni med 1.560 flere indbyggere.
7.800 flere indbyggere i Region Hovedstaden
Danmarks befolkning steg med knap 11.200 personer til i alt 5.972.420 personer i løbet af første halvår. Til sammenligning steg befolkningen med 17.100 i de foregående seks måneder og med 11.500 i de samme seks måneder sidste år.
Blandt landets fem regioner var det kun i Midtjylland, at befolkningstallet faldt i årets første seks måneder med næsten 500 personer. I Region Hovedstaden steg befolkningstallet med knap 7.800 personer, hvoraf ca. 2.500 var i København. I Region Sjælland steg befolkningstallet med 900 personer i samme periode. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
