Ejendomme
Luksusvilla til salg for 38 millioner i Malmø – men villapriserne stiger mindre end i Stockholm og Gøteborg
Malmøs dyreste villa er til salg for 38 millioner svenske kroner. Huset på 374 kvadratmeter ligger på Bellevue Sjösida og er tegnet af den kendte arkitekt Gert Wingårdh. Priserne på villaer i Malmø er steget med 9 procent det seneste år.
38 millioner svenske kroner er en exceptionel høj pris for en villa i Malmø. På boligsiden Hemnet er der et stykke ned til nummer to på listen over de dyreste boliger til salg i Malmø – en villa for 19,7 millioner. Ti boliger er til salg for mere end 10 millioner kroner. Luksusvillaen ligger i samme område som Zlatan Ibrahimovics villa, der blev solgt i juni for 30 millioner svenske kroner. Køberen var hockeystjernen Carl Söderberg.
Priserne på villaer i Malmø er steget med 9 procent det seneste år, viser svensk Mäklarstatistik og kvadratmeterprisen i juli var gennemsnitligt 23.084 svenske kroner. Det er mindre end i Gøteborg og Stockholm, hvor priserne er steget med henholdsvis 14 og 17 procent på et år. Kvadratmeterprisen på villaer i Stockholm ligger på gennemsnitligt 37.920 svenske kroner.
For hele Skåne er villapriserne steget med 6 procent det seneste år. Stigningen er størst i Helsingborg og Lomma. Lejlighedspriserne i Skåne er steget med 12 procent. I Malmø er stigningen lidt mindre, 10 procent, mens Landskrona, Lomma, Helsingborg og Hässleholm har de største prisstigninger med over 20 procent. (News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige

