Kultur
Malmö Konsthall 50 år – udstillingen “Torrlägg Öresund” skydes i gang
Næste år fylder Malmö Konsthall 50 år, og det fejres med tre store udstillinger, herunder “Torrlägg Öresund”, der sætter fokus på integration i Øresundsregionen.
I 1950’erne foreslog Tetra Paks grundlægger Ruben Rausing, at Øresund burde drænes frem for at bygge bro mellem Skåne og Sjælland. På den måde kunne både Malmø og København vokse og mødes på midten. Når Malmö Konsthall fejrer sit 50-års jubilæum næste år, er det netop Rausings idé, der har været udgangspunktet for en af udstillingerne: “Torrlägg Öresund”.
Udstillingen samler 14 kunstnere fra begge sider af Øresund, hvis værker udforsker både økologisk og politisk sammenfletning på tværs af Øresund. Startskuddet for jubilæumsåret og “Torrlägg Öresund” finder sted den 8. februar 2025.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
