Life Science
Malmø-selskabet PILA PHARMA rejste 35 mio. kroner ved børsnotering

Det Malmø-baseret medicinalselskab, PILA PHARMA, blev i juli børsnoteret, hvilket sikrede selskabet 35 mio. svenske kroner. To andre life science-selskaber fra Lund hentede i juli også ny kapital fra børsmarkedet.
35 mio. svenske kroner rejste medicinalselskabet PILA PHARMA AB fra Malmø ved børsnoteringen på Nasdaq First North Growth Market i Stockholm i midten af juli. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
Selskabet udvikler ny medicin i pilleform mod type 2-diabetes og skal bruge den nye kapitaltilførsel til klinisk udvikling af deres lægemiddelkandidat.
I 2014 blev PILA PHARMA stiftet af danske Dorte X. Gram på baggrund af hendes forskning på Novo Nordisk i Danmark. Selskabet har tidligere været en del af Medeon Science Park i Malmø.
To andre life science-selskaber i Skåne blev i juli også børsnoteret på Nasdaq i Stockholm. Amniotics AB og Diagonal Bio AB, begge baseret i science park-miljøet i Lund, rejste henholdsvis ca. 60 mio. og ca. 40 mio. svenske kroner.
Rapporten, Life Science Across the Øresund, som blev udgivet i juni af Øresundsinstituttet og Medicon Valley Alliance, giver mere information om PILA PHARMA AB og den øvrige life science-branche i Øresundsregionen. (News Øresund)
NEWS ØRESUND er et resultat af et udviklingsprojekt med Interregfinansiering, som blev gennemført i samarbejde mellem Roskilde Universitet, Lunds universitet og Øresundsinstituttet. Siden 2015 fortsætter udviklingen af News Øresund som en del af Øresundsinstituttet. I 2019-2021 forstærker News Øresund den uafhængige dækning af regionens life science-cluster gennem Øresundsinstituttets engagement i Interregprojektet GC life science analysis initiative.
ØRESUNDSINSTITUTTET er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, fakta, konferencer og medievirksomhed bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv i Danmark og Sverige.
Nyhederne fra News Øresund kan frit gengives, hvis News Øresund angives som kilde.
Kontakt os: redaktion (at) newsoresund.org
Mere info: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.org
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Infrastruktur11 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge
-
Infrastruktur11 måneder ago
Det står klart, hvordan en Øresundsmetro skal forbindes til Malmø